Beskrivelse
Hvorfor er kunnskap om medier og kommunikasjon så viktig? Fordi mediene, på alle nivåer, 24 timer i døgnet, syv dager i uken, er våre viktigste premissleverandører for all offentlig samtale.
Denne boken er skrevet for nye studenter i faget medier og kommunikasjon. Den er spesielt egnet for programmer i kommunikasjon og markedsfag, men kan også brukes av andre. Boken bygger på "Medier og kommunikasjon – en innføring", som kom i 2003.
Makt og spinn i mediene belyser trekk i mediehistorien og tar opp kommunikasjon som fenomen før den går videre til de trykte og dynamiske mediekanalene. Forfatteren drøfter så vår tids digitale medier og går bakenfor kanalene for å se på økonomien i mediehusene. Journalistikk og publikumsstudier står sentralt i siste halvdel av boken, og til slutt drøftes mediekanalenes føringer på politikk, demokrati og globale spørsmål.
Makt i ulike former er en rød tråd i denne boken. Hvordan er makt fordelt mellom lesere, annonsører, redaktører og eiere i det lokale, regionale, nasjonale og globale nyhetsbildet? Spinn er uttrykk for makt, og boken behandler både spinn og spinndoktorer.